Осврт на тромесечну мисију портала „Кинонија“

У суботу, 14. децембра 2024. године, на празник Светог славног пророка Наума, навршило се три месеца од званичног почетка рада и мисионарског деловања портала „Кинонија“, тим поводом доносимо текст наше сталне сараднице Николете Врачевић која је учинила осврт на досадашње деловање портала који делује у окриљу Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке.

Рад мисионарског портала „Кинонија“ полако, али сигурно, из дана у дан, осваја све већи број пратилаца. Сходно тој чињеници, његов подухват можемо слободно вриједновати највишом оцијеном. 

Ако узмемо у обзир актуелне друштвено – политичке прилике, у којима је теологија најчешће споредна сфера свеопштег интересовања, онда је истинска радост запажање сарадника портала да се у континуитету повећава број прегледа садржаја „Киноније“.

Истовремено, не смијемо заборавити ни социјални утицај. Јер, с једне стране, српски народ је суочен са огромним недаћама, почев од сиромаштва, беспарице, те неизвјесности која је укоријењена у сваком сегменту друштвеног миљеа. С друге стране, покушај хиперпродукције лажних медиокритета којима смо бомбардовани непрестано, додатно отежава покушај задржавања пажње обичног човјека да своје слободно вријеме посвети душекорисним текстовима.

Ипак, „Кинонији“ је то пошло за руком! Зашто? Зато што истина, можда тежим путем, на крају долази до оних који су жедни и гладни живе љековите ријечи.

Чињеница је да су у центар уређивачке политике данашњи медији поставили сензационалну вијест, и то на свим пољима. По неком прећутном правилу, утркују се медијски радници ко ће објавити што трагичнију, што крвавију, те што злослутнију информацију. Притом, заборављајући на душу човјека и на дужност своје струке, а то је правовремено и истинито обавјештавање аудиторијума, а не ширење панике или привидног умртвљеног спокојства.

Упоредо са оваким мас-медијским наративом, „Кинонија“ ступа у гладијаторску борбу да сачува образ и достојанство сваког људског бића. Педантно поређане рубрике, од писане до живе ријечи, од интервјуа са признатим личностима до мисионарског одјела, који нуди битна обавјештања за православну заједницу, овај портал води читаоца по христоликом поретку, по којем живот овоземаљски требао би имати, осим вертикални однос са Богом, и хоризонтални дијалог са браћом и сестрама поред себе…

Заиста је важно потврдити сваким словом да је вјера преко потребна савременом човјеку. У времену када сви галаме у један глас, међусобно се оптужују, бити вјесник добрих вијести превазилази и Прометејеве муке, и донкихотовску борбу, те се воздиже у апостолски ранг дјеловања у јавном мијењу.

Више него икад прије, православни вјерници су у духовном рату, у којем непримјетно, сваког секунда, страда њихово тијело, али, оно што је много опасније, убија се њихова личност, спаљује се њихово сјећање, а са њиме и хришћанске врлине…

Због тога у идеји о покретању и мисији портала „Кинонија“ препознајемо и Петрову вољу, и Павлов труд, и Мартину послушност, и Маријину посвећеност, те Јованову љубав… Што само једно говори – устројство његовог рада је по принципима саборности…

Христос рече: “Ја сам Пут, Истина и Живот” (Јн. 14, 6), па зар не бисмо требали ходити тим путем, свједочити истину и живјети по мјери Божијој?! 

Свјесни смо да је то тешко, то изискује цијелог човјека, али 21. вијек донијео је нову еру комуникације. Од Маклауновог “Глобалног села” прошло је неколико деценија, то “село” данас је метропола, у којој се јављају све различитији и агресивнији начини комуницирања, али и све већа дистанца међу људима. Зато је преко потребно постојање медијског садржаја, попут овог Кинонијског, гдје ћемо пронаћи мост између уста и ушију, између двије душе, а тврђаву звану Црква, камен по камен, зидати у срцу своме… Тек, онда, извојеваћемо битку против страха и безнадежности, те осјетити живу радост Новог живота, Новог вијека, у сусрету са Господом Исусом Христом.

Николета Врачевић,

стални сарадник портала „Кинонија“

Подели ову објаву са другима:

Дозвољено је бесплатно преузимање садржаја са сајта уз обавезно навођење оригиналног линка ка објави.

Претрага