Наступило је време Великог поста и започели смо духовно путовање које се често упоређује са нашим корачањем кроз пустињу. Црквени песник наше великопосно путовање назива духовним пролећем, указујући да суштина поста није у томе да се само одрекнемо одређене врсте хране или забаве, већ да се одрекнемо онога што нас потпуно удаљава од Бога. У том смислу Свети Исаија отшелник каже: „Духовни пост се састоји у одбацивању брига“. Велики пост је време служења Богу кроз молитву и покајање.
Према учењу Светог Василија Великог „пост постаје сличан крилима која уздижу молитву Богу“. Свети Јован Златоуст пише да се „молитве обављају с пажњом, посебно у посту, јер је тада душа лакша, ничим није оптерећена и није потиснута погубним бременом овоземаљских наслада“. За такву молитву покајања, Велики пост је најблагословеније време. „Видите шта чини пост“, пише свети Атанасије Велики, „исцељује болести, изгони демоне, отклања зле помисли и чини срце чистим“.
Ако имамо погрешан однос према посту, несхватајући његово право значење, он може, напротив, постати штетан. Због погрешног поимања поста често се јавља раздражљивост, горчина, нетрпељивост или сујета, уображеност и гордост. Али смисао поста је управо у искорењивању ових грешних особина. „Један телесни пост не може бити довољан за савршенство срца и чистоту тела, осим ако се не саобрази са духовним постом“, каже свети Јован Касијан.
Велики пост је посебно време за борбу против страсти, а страст је оно што човека изједа изнутра, било да је то гордост, завист или мржња према некоме. Страсти нас лишавају унутарњег мира, раздиру срце и помрачују ум. Свети Јован Лествичник подсећа да је „покајање добровољно лишавање себе сваке телесне утехе“. Али уместо телесне утехе, човеку се даје духовна утеха. Слобода од страсти доноси радост нашој души. То су плодови истинског поста.
Савремени човек се често боји поста. Прилика је да се сетимо како је апостол Петар видео Господа да хода по води и питао: „Господе, заповеди ми да ходам по води“. Господ је заповедио, и Петар је отишао, али је његово срце било испуњено сумњом, себи самоме је поставио питање: како је то могуће? Тада је потонуо и почео је да се дави. Господ му пружа руку и спасава га. Велики пост је попут овог ходања по води. Свети Јован Кронштатски је рекао: „Када се не причестим, умирем“. Тако и ми у данима Великог поста, када осетимо да нам снаге нису довољне, призвани смо да још усрдније учествујемо у великопосном богослужењу, то је мудрост Великог поста и то је њена важна поука за нас: да без Бога не можемо ништа чинити.
Стављајући се у службу конкретне мисије, портал „Кинонија“ ће и у данима Великог поста, тематски пратити овај свештени период богослужбене године, и кроз целокупан садржај понудити духовну храну са трпезе речи Божје, како у виду писане речи, тако и у виду живе речи. Посетиоци портала ће имати прилику да се упознају са особеностима великопосног богослужења, са светоотачким тумачењима чтенија која се произносе на богослужењу, али и да се поуче о важности поста и духовне припреме за Празник над празницима.
Свим посетиоцима портала „Кинонија“ желимо да се добрим подвигом подвизавају, да ток поста заврше сачувавши веру, да победивши грех у себи припреме васцело своје биће за радост и светлост Христовог славног Васкрсења!
Са љубављу у Христу,
катихета Бранислав Илић, уредник портала „Кинонија“
и стални стручни сарадник Одсека за електронску мисију
Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке