Четвртак двадесет и девете седмице по Педесетници

Фото: Портал "Ризница"

ПРИРЕДИО: Епископ Јован (Пурић)

Читање из Посланице Јеврејима светог апостола Павла (Зач. 315 – гл. 7, ст. 1-6)

Браћо, Мелхиседек, цар Салимски, свештеник Бога виш­њега, који срете Авраама кад се враћаше после пораза царевâ, и благослови га; коме Авраам даде и десетак од свега, он је по значењу свога имена прво цар правде, а потом је и цар Салимски, то јест, цар мира, без оца, без матере, без родослова, нити му дани имају почетка нити му живот има свршетка, а као сличан Сину Божијему остаје свештеник без престанка. Но погледајте колико је велик овај, коме је и сам патријарх Авраам дао десетак од пробранога плена. И док синови Левијеви примајући свештенство имају заповест да узимају по закону десетак од народа, то јест од браће своје, иако су произишли из бедара Авраамових, дотле овај који није од њиховог рода, узе десетак од Авраама, и њега, који је имао обећање, бла­гословио је.

Читање из Светог Јеванђеља по Луки (Зач. 107 • Гл. 21, ст. 28-33)

Рече Господ својим ученицима: Усправите се и подигните главе своје, јер се приближава избављење ваше. И каза им причу: Гледајте у смокву и у сва дрвета; кад видите да већ по­терају пупољке, сами знате да је већ близу лето. Тако и ви кад видите да се све ово збива, знајте да је близу Царство Божије. Заиста вам кажем да овај нараштај неће проћи док се ово све не збуде. Небо и земља ће проћи, а речи моје неће проћи.

ТУМАЧЕЊЕ

Позван од Бога као првосвештеник по реду Мелхиседекову

Ко је био Мелхиседек? Сада добро запазите колико је био велики овај човек, коме је и велики Аврам давао десетак од свега. Име му се тумачи као Краљ Праведности, јер седек значи праведност, а мелхи значи Краљ. Видите ли шта значи његово име? Али ко је Краљ Праведности, који спасава Господа Исуса Христа? После тога и краљ Салима, па Краљ Мира, како и Христа зову.

Врло је важно читати тумачења о Мелхиседеку. (Св. Јован Златоуст, Омилија 12, на Јевр. 7, 3, 2)

Ова нараштај неће проћи све док се ово све не збуде

Зашто Господ каже овај нараштај? Он не говори о нараштају који тада живи, већ о свим вернима. Господ не раздваја нараштаје по времену, већ по начину служења Богу и каже: Такав је род оних који Га траже, и који су ради стајати пред лицем Твојим, Боже Јаковљев (Пс. 24, 6)! Он јасно указује да све ствари сигурно пролазе, а да ће род верних остати, нико неће одсећи нараштаје верних од онога што је већ поменуто. Јерусалим ће бити уништен и већи део Јудејаца ће изгинути, али над поменутим нараштајем неће ништа превладати… (Св. Јован Златоуст, Омилија 77 на Мт. 24, 1)

Подели ову објаву са другима:

Дозвољено је бесплатно преузимање садржаја са сајта уз обавезно навођење оригиналног линка ка објави.

Претрага